Škola informuje


Zavítalo k nám Divadélko pro školy

přidáno: 12. 10. 2017 6:41, autor: Jitka Kavalová

Dne 12. 10. k nám do školy dojelo Divadélko pro školy z Hradce Králové s představením Legenda V + W. Hra byla založená na skvělých dílech Voskovce a Wericha (např. Nebe na Zemi, Svět za mřížemi) a písních Jaroslava Ježka (Obr a Goliáš, Šaty dělaj člověka. Představení bylo vtipné, ale zároveň poučné - mezi ukázkami z jednotlivých her jsme se dozvěděli fakta z jejich života a hereckého působení nejen v Osvobozeném divadle. V+W dokázali kritizovat režimy - totalitní fašismus i vykořisťovatelský kapitalismus tak, aby se diváci zamysleli, ale i pobavili. Výkon obou herců byl výborný, dokonalá artikulace i hlasitost - šlo jim rozumět, nechyběla improvizace a diváci se stali součástí hry. Představení jsme si užili, hry převedli na naši dobu. Proto jej doporučujeme. Martin Raček a Jakub Jelok

Fotografie z dnešního představení naleznete ve fotogalerii na Edu page. A že se diváci bavili, je víc než jasné. 

Jak probíhal den bez aut?

přidáno: 25. 9. 2017 8:28, autor: Jitka Kavalová

Letos se naše škola poprvé přidala ke Dni bez aut, který letos v rámci mezinárodního týdne mobility připadl na pátek 22. září. Pozvali jsme zajímavé hosty a sami zorganizovali zajímavé aktivity. Čtvrťáci se vypravili do Hranic na Dětské dopravní hřiště, aby se zdokonalili v jízdě na kole a v pravidlech silničního provozu. Pod vedením pana Kociána z Městské policie Hranice 

si povídali o povinné výbavě cyklisty, pravidlech silničního provozu a dopravních značkách.

Následně si prošli dopravní hřiště, aby věděli, jak zde jezdit bezpečně, a konečně mohli nasednout na kola. Museli však jezdit přesně podle dopravních pravidel, značek, semaforů a občas je zastavila i závora u železničního přejezdu.

Moc si to užili a těší se na další lekci na jaře, kdy získají průkazy cyklisty J Samozřejmě prokáží-li patřičné znalosti.

Ostatní třídy se pohybovaly ve školním areálu. Žáci měli možnost nakouknout pod pokličku práce dálniční policie z Kocourkovce, prohlédnout si hasičskou techniku místních hasičů, projet se na koloběžkách Klubu koloběhu z Lipníka, vyzkoušeli si také mobilitu na invalidním vozíku, chůzi na chůdách, seznámili se s výbavou jízdního kola díky prezentaci ing. Charouze z Besipu, prokazovali znalosti předpisů, luštili křížovky s dopravní tematikou, ti menší skládali puzzle. Prostě nikdo se nenudil, a ještě k tomu se každý něco nového dozvěděl. 

Den bez aut

přidáno: 20. 9. 2017 7:54, autor: Jitka Kavalová   [ aktualizováno 20. 9. 2017 7:58 ]

Den bez aut je mezinárodní den, který se slaví každoročně 22. září.  Akce poukazuje na přijatelnější způsoby dopravy a podporuje tak omezování městského automobilismu. abychom si uvědomili dopad výfukových plynů na životní prostředí. Do akce Den bez aut je zapojen čím dál větší počet měst a vesnic. I my se letos připojíme projektovým dnem a to přesně v pátek.

Vyučování bude oživeno aktivitami spojenými s tématem Dne bez aut , zároveň si děti na stanovištích zopakují něco z dopravní výchovy, poznají činnost dálniční policie, seznámí se s hasičskou technikou, vyzkouší si jízdu jinými dopravními prostředky než jsou auta. K dispozici budou koloběžky, invalidní vozík, chůdy. Protože jde i o sportování, je vhodné poslat děti v tento den do školy ve sportovním oblečení, Za nepříznivého počasí bude akce probíhat v prostorách školy.

A co děti přesněji čeká?
Jízda na koloběžkách
Chůze na chůdách
Křížovky a skládačky s dopravní tematikou
Jízda na invalidním vozíku
„Střelba“ vodní pistolí na cíl 
Řešení dopravních situací a testů s BESIPem
Stavba věže
Práce dopravní policie z Kocourkovce
Prohlídka hasicí techniky našich hasičů

Něco z historie:
Začátky Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu životního prostředí, a tedy i zdraví lidí. 
Na českém území se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.
Od roku 2002 je tento Den bez aut součástí Evropského týdne mobility (ETM), který letos probíhá od 16. do 22. září.
Na různých místech se konají cyklojízdy, kolečkiády, sportovní akce, ale i výstavy a přednášky. Lidé, kteří se k akci připojují, nejedou ten den do práce autem, ale městskou dopravou nebo na kole, nebo jdou po svých. 
Zkuste vymyslet, zda byste v tento den, nepřijeli do školy jinak než autem, nebo pokud jste Bělotíňáci, nepřišli pěšky. Tedy myslím vás, kteří nechodíte pěšky.

Pozvání na turistiku

přidáno: 25. 8. 2017 7:48, autor: Jitka Kavalová

Milí milovníci turistiky,
v záložce turistického kroužku naleznete informace k zájezdu do Jeseníků, který se uskuteční 28. září 2017.

Pozvání na slavnostní zahájení školního roku 2017/2018

přidáno: 25. 8. 2017 7:45, autor: Jitka Kavalová

Vážení rodiče, babičky a zájemci z řad veřejnosti, 
zveme vás na slavnostní zahájení nového školního roku. Před budovou základní školy společně s hosty přivítáme  4. září 2017 v 8:00 prvňáčky. 

Včelín u Lučic

přidáno: 10. 7. 2017 4:15, autor: Jitka Kavalová   [ aktualizováno 25. 8. 2017 7:40 ]

Poslední pondělí školního roku už se samozřejmě neučilo, žáci odevzdávali učebnice,  mohli si koupit sady sešitů na příští školní rok, pak probíhalo jazykové dopoledne 1. stupně a devítka vyrazila do terénu, malovali obrázky na včelín pana Eduarda Kozáka v Lučicích. Můžete se podívat, jak se jim to povedlo a co nám tady po nich zůstane. 
(Nenechte se mýlit, devítka nebyla jen dívčí třída, kluci se jen nechtěli vyfotit.) 
Včely je nepopíchaly a odměnou jim byla ovocná svačinka z lučického sadu.

Výlet za odměnu

přidáno: 4. 7. 2017 23:46, autor: Jitka Kavalová   [ Aktualizováno 17. 7. 2017 7:07 uživatelem David Hawiger ]

Letošní výlet za odměnu pro žáky reprezentující školu na veřejnosti nebo v různých vědomostních soutěžích směřoval na jižní Moravu. Každý rok se snažím navštívit s dětmi jiné, zajímavé místo. Proto jsme se vydali do Starého Města u Uherského Hradiště, kde nedávno vznikla KOVOZOO. Unikátní záležitost! Vláčkem jsme se provezli místy, kde se likvidují televizory, počítače, ledničky, pračky, ... A pak už si každý sám prohlížel množství zvířat vyrobených ze zbytků železa, plechů, řetězů, šroubů, ... Obdivovali jsme kovového vola, opici, želvy, levharta, žirafí i sloní rodinu, kočky, hlemýždě, prostě nač si vzpomenete. Bonbónkem byla nově instalovaná zvonkohra, kterou si každý návštěvník KOVOZOA může vyzkoušet, samozřejmě i my jsme tuto možnost využili. 
Přesunuli jsme se do Modré a díky expozici Živá voda se seznámili se sladkovodními rybami a živočichy. Expozice byla zajímavá, ale nejvíc jsme si užili brouzdaliště, kde jsme se v teplém letním dni báječně osvěžili. Výlet neměl chybu a parádně jsme si jej užili.

Zdolání Lysé hory

přidáno: 4. 7. 2017 14:58, autor: Jitka Kavalová   [ aktualizováno 4. 7. 2017 23:50 ]

Všechny třídy již měly výlet za sebou, jen šestka se vydala na svůj výlet až 28. června. Přes počáteční protesty se nakonec většina dětí  smířila se skutečností, že zdolá nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu a to se svým třídním učitelem Marcelem Hrubým a velkou milovnicí turistiky Jitkou Kavalovou. I když děti musely brzy vstávat, užily si jízdu vlakem se třemi přestupy. Z Ostravice pak už po svých zdolávaly žlutě značenou cestu na vrchol. Místy bylo stoupání dost prudké, ale mladí turisté ani moc neprotestovali a odhodlaně šlapali tu lesem tu kamenným chodníkem a žasli nad krásou přírody. Na vrcholu nás čekaly krásné výhledy až na hřebeny slovenských hor, vodní nádrže Šance i Baška, nádherně zelené hřebeny Beskyd, nezbytná vrcholová fotografie a zasloužená svačina. Zpět byla cesta rychlejší - prudký sešup po červené značce do Ostravice. Tempo ke konci tůry bylo závratné, přesto nám vlak se spojem do Bělotína ujel před nosem. Tak jsme se občerstvili a počkali na další. A hodní rodiče si pro nás přijeli do Hranic. Výlet byl skvělý, vždyť jsme zdolali velké převýšení a stanuli na vrcholu ve výšce 1 323 m. Dalo nám to zabrat, druhý den nebyly unaveny jen děti, ale paní učitelka zaspala a pan učitel nejel do školy na kole, ale autobusem 
: )

Slavnostní vyřazení absolventů

přidáno: 4. 7. 2017 14:22, autor: Jitka Kavalová

je každý rok významnou událostí našeho školního života. Deváťákům se podařila prezentace závěrečných prací na nejrůznější témata. Předvedli je před svými učiteli, rodiči i kamarády v sále naší školy, poprvé s mikrofónem. Samozřejmě, že byli nervózní, ale protože byli připraveni, zvládli vše na jedničku. Odnesli si nejen zkušenost z prvního veřejného vystoupení, ale také pamětní list a dar od obce ve formě sportovního batohu. 

Další již tradiční akcí, kterou deváťáci každoročně připraví, je rozloučení s vyučujícími. Program, který předvedli byl nápaditý a zábavný, připravili občerstvení a každému učiteli také předali dárek i s poděkováním na míru. Nezbývá než popřát všem dobrý start na studiu na vyšších stupních škol.

Huráááá prázdniny jsou tu

přidáno: 1. 7. 2017 23:03, autor: Jitka Kavalová

Jak ten čas letí.. Máme za sebou konec školního roku a s ním je spojena samozřejmě spousta akcí. (O těch se dočtete v dalších příspěvcích.) Samotné ukončení letošního školního roku bylo výjimečné. V kronikách v archivu se podařilo panu starostovi vypátrat, jaký kroj se používal na Bělotínsku, nechal jej ušít v dílně v Blatničce a představili jsme je veřejnosti při slavnostním předávání knižních odměn, tentokrát blahopřál odměněným krojovaný pár Regina Orságová a Petr Sekula. Moc jim to slušelo! 
A protože prázdniny jsou již v plném proudu, přeji Vám všem, abyste si je užili podle svých představ, abyste poznali  nejen nové kraje, ale také nové přátele. Hezké léto! 

1-10 of 203