Dějepis trochu jinak

přidáno: 11. 12. 2017 14:43, autor: Jitka Kavalová   [ aktualizováno 11. 12. 2017 14:45 ]
V průběhu října a listopadu se zapojila naše škola do ověřovacího projektu „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“. Jde o pokusné ověřování netradičních forem výuky dějepisu. Žáci všech tříd navštívili nejrůznější muzea, historická místa a formou výukových programů získávali nové vědomosti v oblasti historie.
         Nejobsáhlejší byl dvoudenní výlet, jež absolvovali žáci 4. a 6. třídy. První zastávkou na jejich cestě, která směřovala až do jižních Čech, byla zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek. Podívali se na místa, kde pobýval a kázal mistr Jan Hus. Obě třídy pak v Táboře absolvovaly prohlídku chodeb středověkého podzemí a v Husitském muzeu expozici věnovanou husitství. Děti si mohly vyzkoušet, jak jim padne kroužková košile či jak se drží železnými hroty obitý cep.
Druhý den probíhal v Praze. Za krásného slunečného počasí prošli nejznámější místa hlavního města, dali si rychlý oběd na Václavském náměstí a spěchali do Národního muzea. Tady každou třídu čekaly dvě prohlídky – program uzpůsobený věku dětí Archa Noemova (s průvodcem) a výstava Světlo a život.
Žáci 1. tříd, 2. a 3. třídy navštívili expozice Slezského zemského muzea v Opavě zaměřené na přírodu Slezska.
V listopadu žáci 4. až 7. třídy navštívili Zemské muzeum V Brně. V expozici řemesel v Technickém muzeu se žáci seznámili se středověkými řemeslnými dílnami, získali představu, jak vypadal koloniál, cukrárna, pekařství, s jakými nástroji pracoval středověký zubař. Druhá expozice byla věnována světu nevidomých.  V brněnském Antroposu se žáci interaktivní formou seznámili s životem pravěkých lidí. Exkurzi jsme doplnili návštěvou staré radnice a historického centra města.
Žáci nejstarších ročníků nakonec také v listopadu rozšířili svůj obzor o období války - v Hrabyni absolvovali muzejní program na téma holokaust, navštívili památník 2. světové války a s průvodcem opevnění Darkovičky.
Díky využití prostředků „Vzdělávacích programů paměťových institucí do škol“ jsou naši žáci obohaceni nejen zážitky, ale i řadou nových poznatků.          Petra Jeřábková, Jitka Kavalová
11. 12. 2017 14:44
(4390k)