Den bez aut

přidáno: 20. 9. 2017 7:54, autor: Jitka Kavalová   [ aktualizováno 20. 9. 2017 7:58 ]
Den bez aut je mezinárodní den, který se slaví každoročně 22. září.  Akce poukazuje na přijatelnější způsoby dopravy a podporuje tak omezování městského automobilismu. abychom si uvědomili dopad výfukových plynů na životní prostředí. Do akce Den bez aut je zapojen čím dál větší počet měst a vesnic. I my se letos připojíme projektovým dnem a to přesně v pátek.

Vyučování bude oživeno aktivitami spojenými s tématem Dne bez aut , zároveň si děti na stanovištích zopakují něco z dopravní výchovy, poznají činnost dálniční policie, seznámí se s hasičskou technikou, vyzkouší si jízdu jinými dopravními prostředky než jsou auta. K dispozici budou koloběžky, invalidní vozík, chůdy. Protože jde i o sportování, je vhodné poslat děti v tento den do školy ve sportovním oblečení, Za nepříznivého počasí bude akce probíhat v prostorách školy.

A co děti přesněji čeká?
Jízda na koloběžkách
Chůze na chůdách
Křížovky a skládačky s dopravní tematikou
Jízda na invalidním vozíku
„Střelba“ vodní pistolí na cíl
Řešení dopravních situací a testů s BESIPem
Stavba věže
Práce dopravní policie z Kocourkovce
Prohlídka hasicí techniky našich hasičů

Něco z historie:
Začátky Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu životního prostředí, a tedy i zdraví lidí.
Na českém území se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.
Od roku 2002 je tento Den bez aut součástí Evropského týdne mobility (ETM), který letos probíhá od 16. do 22. září.
Na různých místech se konají cyklojízdy, kolečkiády, sportovní akce, ale i výstavy a přednášky. Lidé, kteří se k akci připojují, nejedou ten den do práce autem, ale městskou dopravou nebo na kole, nebo jdou po svých.
Zkuste vymyslet, zda byste v tento den, nepřijeli do školy jinak než autem, nebo pokud jste Bělotíňáci, nepřišli pěšky. Tedy myslím vás, kteří nechodíte pěšky.