Sbírka - obecní muzeum

přidáno: 11. 9. 2012 4:52, autor: Tomáš Navrátil   [ aktualizováno 16. 9. 2012 0:39 ]

Jen ten je hoden budoucnosti,

kdo zná svou minulost.“

Pomozte nám spolu s dětmi vytvořit obecní muzeum

Vážení rodiče!

Jak jste byli informováni letákem obecního úřadu, rádi bychom společně s dětmi vytvořili obecní muzeum – sbírku předmětů, které nás v minulosti obklopovaly a jež dokumentují překotný vývoj všeho, co nás provází životem. Děti si pod naším vedením o věcech popovídají, zadokumentují, co přibylo do sbírky a předmět přiřadí do tematického okruhu. Máme pro začátek představu, že bychom se zabývali následujícími tématy:

1.       Jak u nás hospodařili naši dědové, otcové (např. různé zemědělské nářadí)

2.       Jaká řemesla živila naše otce a dědy (např. kovář, švec, pekař, obchodník, hostinský atd.)

3.       Jak to vypadalo v babiččině kuchyni (starý kredenc, stůl, židle, nádobí atd.)

4.       Co bylo dříve v tzv. parádním pokoji a ložnici

5.       Jak pokročila technika okolo nás (rádio, filmová kamera, fotoaparát, kotoučový magnetofon, stará televize, vysavač, mixér, pračka, atd.)

6.       Jak se lidé dříve bavili (činnost spolků)

7.       Školní léta (předměty ze školní docházky, studií, učení)

8.       Jak jsme vojákovali

9.       Jak jsme se dříve oblékali, jak jsme zdobili své domy

10.   Co se dříve četlo

Cenné budou i fotografie, které si ofotíme a obratem vrátíme. Bezprostřední blízkost školy nám umožní pracovat s tématy průběžně – na mnoho nápadů jak sbírku rozšířit se určitě přijde po prvotní instalaci a věříme, že i poté, co Vám Vaše děti ukáží jak ve svém zpracování historie místa, kde jsou doma, pokročily.

Velmi důležité také je, abyste nejen prohlédli půdy, stodoly a jiné kouty s věcmi, které již dosloužily, ale abyste dětem vysvětlili, co a k čemu sloužilo.

Větší předměty rádi přivezeme prostřednictvím obecních zaměstnanců.

Předem děkujeme a věříme, že přijmete i pozvání na letošní oslavu vzniku samostatného Československa, kterou chystáme na středu 24. října.  Její součástí bude vedle tradičního lampionového průvodu i prohlídka prostor na faře, kde bude naše obecní muzeum umístěno.

Dvacet žáků, kteří donesou nejzajímavější předměty, bude oceněno.

Předem děkujeme za Vaši ochotu přispět touto cestou k budování vztahu našich dětí k odkazu jejich rodičů i jejich předků.

Vaši učitelé