Škola informuje‎ > ‎

Zdraví od hlavy až k patě

přidáno: 10. 9. 2013 1:05, autor: Jitka Kavalová
Slogan, který jsem našla na stránkách "České jablko", když jsem hledala informace o produktu z čerstvého ovoce, který se vyrábí za našimi humny v Lučicích. Hned vám vysvětlím proč jsem jej použila.
Téma nesprávné výživy dětí školního věku se v současné době objevuje ve všech sdělovacích prostředcích a skloňuje se ve všech pádech. Já jej vnímám dlouhodobě. Vidím ve školní jídelně, že vybíravých dětí přibývá, vrací i libové maso, nejedí zeleninové saláty, nad novým jídlem ohrnují nos, aniž by ochutnaly... Jídelnu jsme díky obci modernizovali, vybavili konvektomaty, strava je tedy připravována zdravě, snažíme se i o pestrost, avšak v přístupu dětí nevidím velkou změnu. Stravovací návyky si totiž dítě nese ze své rodiny. My můžeme pestrou a zdravou stravu nabídnout, na rodičích pak je, zda své děti k ní povedou a udělají vše pro jejich zdravý vývoj. 
Součástí stravovacích návyků je i pitný režim. Nespočívá jen v množství vypité tekutiny. Tedy nejen kolik toho dítě vypije, ale také co pije. Opět je na rodičích, co dítěti nabídnou a tolerují. Říká se všeho s mírou, a tak občasná kofola, či cola snad neuškodí, ale vídat ji u mnohých dětí pravidelně, mě nenechává klidnou. A to nemluvím o energetických nápojích, které děti do školy nosí stále ve větší míře. 
Naše škola nabízí dotované školní mléko a mléčné výrobky, bohužel o ně není velký zájem. Dále se účastníme programu Ovoce do škol. Napadlo mě nabídnout další variantu pro zlepšení pitného režimu. Chutnala jsem totiž MOŠTÍK ze sadů pana Eduarda Kozáka. Jde o 100% šťávu bez chemie, bez konzervantů a bez barviv. Šťáva je lisovaná z čerstvých jablek, čistě přírodní, pouze pasterizovaná. 1l ovocné šťávy obsahuje 1,7kg ovoce. Šťáva se balí v 5l, 2l krabicích, ale také v 0,2l sáčcích. Rozhodla jsem se nabídnout ji v naší škole a rozšířit tak sortiment ranního prodeje. Na vás rodičích je, zda svým dětem vysvětlíte, proč si koupit Moštík namísto jiných nápojů. Bude-li z vaší strany zájem, od října budou tyto nápoje plné vitamínů k dispozici. Moštík 100% jablko byl navíc před rokem v Praze oceněn ministrem zemědělství značkou a klasa za splnění sedmi nadstandardních kritérii. 
Comments